czwartek, 20 maja 2010

Relacja z warsztatów

Na zdjęciu widać, że pracowaliśmy w prawdziwie tradycyjny sposób - jedna osoba kopie, pięć się patrzy:D Każdy ma jakieś uwagi i wskazówki jak osoba kopiąca może robić to lepiej ;) Widać również ciekawy kształt małego swalea - to my musimy dostosować się do terenu a nie teren do nas.
Dnia 8 maja odbyły się pierwsze prowadzone przeze mnie warsztaty w Tyńcu (koło Krakowa). Było to pierwsze takie spotkanie - jego celem było pokazanie czym permakultura właściwie jest i jak ją można zastosować w ogrodzie.Warsztaty minęły w przyjemnej i twórczej atmosferze.

W trakcie warsztatów (po części teoretycznej) wytyczyliśmy swlea, posadziliśmy kilka roślin i porządnie rośliny wyściółkowaliśmy...

Niestety z powodu powodzi miejsce w który wcześniej sadziliśmy rośliny zostało trochę podtopione...

Na szczęście część sadzonych roślin została przed powodzią "wysadzona" a druga część się ostała.

Zapraszam wszystkich na drugą edycję warsztatów. Tym razem będą to warsztaty dwudniowe na temat tego jak założyć leśny ogród. Szczegóły już wkrótce.

4 komentarze:

 1. To wygląda na symboliczne znaczenie. Malutki wał i napór żywiołu wielokrotnie przekraczający jego opór. Praca wykonana po nic. Zniwelowana. ;-)
  Czasem zdarza się, że dobrze jest ułatwić spływanie wodzie, niż ją hamować.
  Na tym się już przejechała polska melioracja. Najpierw było za dużo, teraz za mało wody, a bardzo rzadko zdarza się, że jest w sam raz.
  Ewa S.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właścicielka powiedziała, że swale się ostał. Aż sam się zdziwiłem... Nie mniej nauczka na przyszłość, że czasami nasadzenia planować później.

  Najlepszą formą melioracji jest chyba podniesienie poziomu materii organicznej w glebie - dobrze na czas suszy, dobrze na czas powodzi i dobrze na normalne czasy. To chyba melioracyjne panaceum.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Wojciechu, jest też i takie chińskie powiedzonko: "Naturą wody jest płynąć w dół. Zamiast więc stawiać jej tamy, kopmy kanały, którymi spłynie szybciej..." Swoją drogą jednak, bardzo ciekawy wpis. Gratuluję. Aż mi się wątek na forum Re-Volty przypomniał, który kiedyś założyłem: http://www.re-volta.pl/forum/index.php/topic,9746.0.html

  OdpowiedzUsuń