sobota, 17 października 2009

Permakultura a grzyby cz. 2

Druga część postu o grzybach dotyczyć będzie sposobu jak zaszczepić grzyby na naszej posesji.
Najprostszą metodą jest ściółkowanie. Wystarczy dany teren wyściółkować ściółką organiczną a po jakimś czasie (niecały rok) na naszym terenie pojawią się grzyby. Istnieje jednak sposób, by zwiększyć szanse na to by grzyby, które się u nas pojawią były jadalne..

Należy leśne grzyby jadalne (robaczywki i resztki również się nadają) zmiksować i dodać do nie chlorowanej wody. Całość dobrze wymieszać i daną miksturą podlewać nasze drzewa. Zawarte w grzybach, a właściwie ich owocnikach(bo tak fachowo nazywa się część grzybów, które najczęściej zjadamy) zarodniki przy sprzyjających warunkach zaszczepią drzewo/krzew.

Następnym sposobem, który wymaga mniej pracy jest wyrzucanie resztek grzybów, robaczywki pod drzewa, które chcemy zaszczepić. Sposób ten jest niestety mniej skuteczny i wymaga większych ilości grzybów.

Trzeci sposób to zakup specjalnej grzybni w sklepie, zwanej pod popularną nazwą mikoryza . Jest to sposób droższy jednak bardzo skuteczny. Niestety nie dysponuję wiedzą, czy ktoś w Polsce sprzedaje grzybnie grzybów jadalnych.

Zaszczepienie roślin grzybami zwiększa ich odporność na suszę, zanieczyszczenia, niedobór składników mineralnych oraz choroby.

Proszę o zostawienie komentarza. Chcę wiedzieć co myślisz.

8 komentarzy:

 1. W Polsce można już kupić grzybnię grzybów jadalnych. Nawet na Allegro. Sam kupiłem, wiosną wysypałem na działce, efektów jeszcze nie zauważyłem (albo sąsiedzi mi wszystkie wyzbierali...).

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, za informacje na ten temat, poszukałem, znalazłem:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co wyczytałem na owocniki trzeba czekać minimum 18 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mikoryza można powiedzieć jest jakby systemem włośniczek , znacznie zwiększając powierzchnię czynną korzenia . Poza tym jest olbrzymim magazynem wody , soli mineralnych i naturalnych związków obronnych . Dlatego rośliny z rozwiniętą mikoryzą mniej chorują , lepiej znoszą suszę , szybciej rosną .
  Jak powszechnie wiadomo antybiotyki są produkowane przez wiele grzybów , także rośliny są chronione w ten sam sposób.

  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 5. witam
  po jakim czasie i jak mozna poznac ze nasza gleba zaszczepila sie grzybami

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezawodnym dowodem na to, że w naszej glebie są grzyby mikoryzowe jest występowanie owocników, czyli tego co potoczeni nazywane jest grzybami (ta część grzyba, którą często się spożywa).

  Jeśli stworzymy grzybom odpowiednie warunki (ściółka, pniaki) to na pewno jakieś się pojawią. Zwykle pierwszych grzybów (niekoniecznie jadalnych) możemy zobaczyć już kilka tygodni po wyściółkowaniu.

  Jeśli używa się szczepionek z grzybnią grzybów mikoryzowych, to owocniki pojawią się po kilkunastu miesiącach. Może to również być 2-3 lata. Nie mniej korzyści z posiadania zamikoryzowanych roślin da się zauważyć znacznie szybciej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam
  Owszem, wszystko fajnie, ale związki grzyb-roślina zazwyczaj są dość ściśle określone. Nie pod każdym drzewem wyrośnie więc grzyb z mixu (mix-przepis w artykule powyżej).

  OdpowiedzUsuń
 8. jest jakies zestawienie pod jakie drzewa jakie grzyby itp?

  OdpowiedzUsuń