środa, 28 października 2009

Permakultura i naturalne nawozy cz.3W dzisiejszym poście chciałbym poruszyć kwestię wykorzystywania moczu jako nawozu.

Permakultura jest to system projektowania trwałych siedzib ludzkich. System ten nie byłby prawdziwie trwały, gdyby nie proponował co robić z nieczystościami produkowanymi przez ludzi.

Każdy projektant permakultury powinien wiedzieć,że zanieczyszczenia to surowce w nieodpowiednim stężeniu i/lub miejscu. Powtórzę jeszcze raz, Zanieczyszczenia to surowce w nieodpowiednim stężeniu i/lub miejscu.

Czym innym jak nie surowcem jest azot i fosfor, który zanieczyszcza jeziora i powoduje zakwit sinic?

Czyż 1 kg azotu w postaci różnych nawozów nie kosztuje 1,5 - 2zł?

Przeciętny człowiek dziennie wydala w moczu około 11g czystego azotu. 5 osobowa rodzina 55g. W ciągu roku ta wartość dochodzi do około 20kg, czyli około 40 zł(zakup nawozów w małych opakowaniach zazwyczaj jest droższy)
Do tego mocz posiada jeszcze potas, fosfor i różne mikroelementy. Do spłukiwania wody po oddawaniu moczu(przeciętnie około 4 razy dziennie) zużywa się około 35-50 l wody. Wody pitnej. Cena spłukanej wody (przez 5 osobową rodzinę) to około 400zł na rok.
W ciągu roku daje to prawdziwe oszczędności(oszczędność na zakupie nawozów sztucznych i oszczędności na spłukiwaniu wody). Co najważniejsze robimy coś dobrego dla środowiska.

Teraz o dawkowaniu moczu:
Nierozcieńczony mocz jest dość mocno działającym nawozem i mógłby spowodować oparzenia roślin, dlatego dobrze jest go rozcieńczać w stosunku 1 cz. moczu na 10 cz. wody. Wskazane jest też nie aplikowanie płynnego złota:) bezpośrednio na rośliny

2 komentarze:

 1. Czytając Świat Nauki nr9/2008(205) natrafiłem w artykule "Globalna hydrozagadka" na informację o Gebers Housing Project .
  Jest o tym w internecie tu :
  http://www.sanimap.net/xoops2/uploads/gnavi/15_2.pdf

  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy artykuł. Jak będziesz miał dostęp to polecam przeczytać książkę "Liquid Gold" właśnie o wykorzystaniu moczu.

  OdpowiedzUsuń