środa, 21 października 2009

Permakultura i naturalne nawozy cz.1

Permakultura proponuje zupełnie inne podejście do produkcji żywności, niż inne systemy rolnicze. Inne zatem jest podejście permakulturowe do nawożenia.

Przedstawię przepływ pierwistków na polu uprawnym sadzie czy pastwisku.
Z gleby pobierane są mikro i makro elementy poprzez rośliny -> rośliny są zjadane przez zwierzęta lub ludzi ->produkty rolne(zwierzęta, rośliny, grzyby) i zawarte w nich pierwiastki zjadane są przez ludzi -> ludzie korzystają z toalety wodnej -> ścieki trafiają do oczyszczalni ścieków, gdzie mieszane są z zanieczyszczeniami z ulicy itp -> część pierwiastków w formie szlamu z oczyszczalni wraca głównie do lasów( poziom metali ciężkich w tych szlamach jest zbyt wysoki, by móc wykorzystywać je jako regularny nawóz rolniczy. Część pierwiastków przedostaje się zaś do jezior, rzek i w konsekwencji trafiają do mórz i oceanów.

By uzupełnić tracone mikro i makroelementy trzeba je regularnie uzupełniać, w rolnictwie konwencjonalnym zazwyczaj czyni się to poprzez stosowanie nawozów sztucznych oraz odchodów zwierząt.


Permakultura, obserwując i naśladując naturę stara się zamknąć cykl i zmienić go z łańcuch przepływu materii w łańcuch krążenia materii. Docelowym sposobem jest stosowanie również ludzkich fekaliów jako nawozu. W przypadku moczu jest to dość proste (zwłaszcza u mężczyzn:). Kał natomiast należy kompostować(przy użyciu toalety kompostowej). Więcej szczegółów w następnym wpisie

3 komentarze:

 1. Chyba jednak najlepszym sposobem naturalnego dostarczania azotu poprzez rośliny jest łubin - wieloletni , ładnie prezentuje się w rabatach złożonych , można komponować różne kolory , zielone części szybko się rozkładają , nie jest kolczasty i inwazyjny jak robinia . Dochodzą do tego jej silnie trujące owoce , liście i kora .
  Podobnie trujące są perełkowiec japoński i złotokap .
  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo azotu zawiera także popularna roślina synantropijna - pokrzywa , można z niej robić sałatki , użyć jako pasza dla zwierząt lub do ściółkowania .
  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 3. Estetyka jest rzeczą względną - mi najbardziej podobają się rośliny, które można zjeść :)

  Czy ten łubin można zjeść, wiem ,że są jadalne odmiany, interesuje mnie czy ta konkretna jest jadalna?

  OdpowiedzUsuń