niedziela, 1 listopada 2009

Pojęcie brzegu w permakulturze cz.1

Następne ważne pojęcie z zakresu permakultury to brzeg. Głównie brzeg między dwoma ekosystemami. Brzegi (np między wodą a lądem) są zazwyczaj bardziej produktywne, bardziej różnorodne niż każdy z tworzących go ekosystemów z osobna. Wynika to z tego, iż brzeg dysponuje zasobami z ekosystemów tworzących go, oraz zasiedlają go nie tylko organizmy z jednego i drugiego ekosystemu, ale również organizmy właściwe tylko dla brzegów.

Człowiek od dawna osiedlał się na brzegach dwóch lub więcej ekosystemów, gdyż w tym terenie najłatwiej było zaspokajać mu jego potrzeby.
Przykłady:
-doliny u podnóża gór (dostęp zarówno do minerałów jak żelazo, miedź... jak i żyznej, dobrej rolniczej gleby. To również czysta, łatwo dostępna woda)
-ujścia rzek ( tutaj gromadzą się muły, tworząc żyzną glebę, estuaria rzek to również teren obfitujący w ryby)

O tym jak permakultura wykorzystuje efekt brzegu, by nasz system stał się bardziej produktywny będzie można przeczytać w następnym poście dotyczącym pojęcia brzegu w permakulturze.

2 komentarze:

 1. Czytając książkę " Najpiękniejsza historia roślin "można się dowiedzieć o efekcie pasa przybrzeżnego mórz , w którym na brzegu zadomowiły się zielenice , które dały początek roślinom naziemnym , w wodzie przybrzeżnej pozostały brunatnice , a głębiej do 80 m żyją krasnorosty . Tak to pas przybrzeżny doprowadził do zróżnicowania glonów i rozpoczęcia nowej gałęzi życia - roślin lądowych .
  Walka z monokulturą i maksymalizacja ilości brzegu to ciekawa idea . Patrząc pod kątem bioróżnorodności można tego sporo stworzyć na jednej działce - światło - półcień - cień , ziemia piaszczysta - gliniasta- próchniczna , ziemia kwaśna - ziemia alkaliczna , ziemia wilgotna - sucha , teren podwyższony - obniżony , dobrze zdrenowany - słabo, poziom wód gruntowych wysoki-niski i kombinacje tych elementów na niewielkiej przestrzeni mogą dać ciekawe efekty .

  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładanie Cedric. "Wejście" życia na ląd wiąże się również z rozwojem grzybów to one na stałe pierwsze się tu zapuszczały (wysyłając grzybnię) i rozkładały skały by zdobyć potrzebne minerały.

  Warto zauważyć, że większa ilość brzegów to również większa bioróznorodność, a to zwykle przekłada się na większą stabilność ekosystemów.

  Co jeszcze ciekawe, że to brzeg morza (do kilkunastu-kilkudziesięciu metrów głębokości) jest bardziej produktywny niż otwarty ocean, gdzie objętość wody na tej samej powierzchni może być kilkadziesiąt razy większa niż na płytkich obszarach.

  OdpowiedzUsuń