niedziela, 1 listopada 2009

Pojęcie brzegu w permakulturze cz.1

Następne ważne pojęcie z zakresu permakultury to brzeg. Głównie brzeg między dwoma ekosystemami. Brzegi (np między wodą a lądem) są zazwyczaj bardziej produktywne, bardziej różnorodne niż każdy z tworzących go ekosystemów z osobna. Wynika to z tego, iż brzeg dysponuje zasobami z ekosystemów tworzących go, oraz zasiedlają go nie tylko organizmy z jednego i drugiego ekosystemu, ale również organizmy właściwe tylko dla brzegów.

Człowiek od dawna osiedlał się na brzegach dwóch lub więcej ekosystemów, gdyż w tym terenie najłatwiej było zaspokajać mu jego potrzeby.
Przykłady:
-doliny u podnóża gór (dostęp zarówno do minerałów jak żelazo, miedź... jak i żyznej, dobrej rolniczej gleby. To również czysta, łatwo dostępna woda)
-ujścia rzek ( tutaj gromadzą się muły, tworząc żyzną glebę, estuaria rzek to również teren obfitujący w ryby)

O tym jak permakultura wykorzystuje efekt brzegu, by nasz system stał się bardziej produktywny będzie można przeczytać w następnym poście dotyczącym pojęcia brzegu w permakulturze.

2 komentarze:

 1. Czytając książkę " Najpiękniejsza historia roślin "można się dowiedzieć o efekcie pasa przybrzeżnego mórz , w którym na brzegu zadomowiły się zielenice , które dały początek roślinom naziemnym , w wodzie przybrzeżnej pozostały brunatnice , a głębiej do 80 m żyją krasnorosty . Tak to pas przybrzeżny doprowadził do zróżnicowania glonów i rozpoczęcia nowej gałęzi życia - roślin lądowych .
  Walka z monokulturą i maksymalizacja ilości brzegu to ciekawa idea . Patrząc pod kątem bioróżnorodności można tego sporo stworzyć na jednej działce - światło - półcień - cień , ziemia piaszczysta - gliniasta- próchniczna , ziemia kwaśna - ziemia alkaliczna , ziemia wilgotna - sucha , teren podwyższony - obniżony , dobrze zdrenowany - słabo, poziom wód gruntowych wysoki-niski i kombinacje tych elementów na niewielkiej przestrzeni mogą dać ciekawe efekty .

  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładanie Cedric. "Wejście" życia na ląd wiąże się również z rozwojem grzybów to one na stałe pierwsze się tu zapuszczały (wysyłając grzybnię) i rozkładały skały by zdobyć potrzebne minerały.

  Warto zauważyć, że większa ilość brzegów to również większa bioróznorodność, a to zwykle przekłada się na większą stabilność ekosystemów.

  Co jeszcze ciekawe, że to brzeg morza (do kilkunastu-kilkudziesięciu metrów głębokości) jest bardziej produktywny niż otwarty ocean, gdzie objętość wody na tej samej powierzchni może być kilkadziesiąt razy większa niż na płytkich obszarach.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się wiedzą ze znajomymi!