piątek, 27 listopada 2009

Permakultura i zwierzęta cz.1


Kurzy traktor


Jaki zatem jest stosunek permakultury do zwierząt? Czy zwierzęta w systemach permakulturowych są zbędne, a może pełnią kluczową rolę w rolnictwie ekologicznym?

Zwierzęta mogą stanowić dodatkowy plon w wielu systemach rolniczych. Oznacza to, że ich obecność przyczynia się do zwiększenia produktywności danego obszaru. Czasami nawet można wykorzystać naturę zwierząt do tego by ograniczyć ilość energii czy pracy jaką musimy włożyć by uzyskać plon. Wszystko to brzmi bardzo skomplikowanie i teoretycznie. Już zatem podaję konkrety...

Weźmy za przykład kurę.
W naturalnym zachowaniem kury jest min. rozdrapywanie ziemi, szukanie "robaków".

Tą pierwszą właściwość kury można wykorzystać do oczyszczania grządki, trawnika czy praktycznie każdego terenu z chwastów. Wykorzystując przy tym NATURALNE zachowanie kury. Właściwie to kura nie będzie szczęśliwa gdy nie będzie sobie mogła drapać. Jak tego dokonać?

Wystarczy wybudować kurzy traktor:) Nie, nie jest to traktor w którego zaprzęgnięte jest 10 kur:) Kurzy traktor to duża klatka dla kur nie posiadająca dna. Po co zatem klatka bez dna? Ano po to by kury skupiły:) swoje naturalne zachwianie na konkretnym obszarze, nawiozły je, rozdrapały, oczyściły z pasożytów, chwastów i ich nasion, dany teren. W ciągu kilku dni (zależy to od ilości kur, wielkości chwastów oraz powierzchni naszego przenośnego kurnika) będziemy mieć grządkę gotową do obsiania: oczyszczoną z chwastów, lekko spulchnioną, nawiezioną. Dodatkowo w trakcie tego oczyszczania będą produkowane jajka zdrowsze i o lepszej jakości niż jak byśmy trzymali kury w jednym wybiegu (który wkrótce zmieniłby się w czarny ugór). Wszystko to pozwala przerwać cykl wielu pasożytów (tych kurzych i roślinnych).

Innym sposobem na wykorzystanie kur jest wpuszczenie ich na pastwisko 3 dni po tym jak wcześniej pasły się na nim krowy czy konie. Dlaczego akurat 3 dni? Ponieważ akurat tyle zajmuje wytworzenie się czerwi much i podrośnięcie do optymalnych rozmiarów. Zatem coś co wcześniej stanowiłoby niebezpieczeństwo (w najgorszym wypadku) a dużą niedogodność (w przypadku dobrym) -muchy oraz inne pasożyty zmienia się w plon - źródło cennego białka dla kur. Zmniejsza to również (wraz z odpowiednią rotacją zwierząt) koszty odrobaczania inwentarza oraz koszt paszy dla kur.

Kolejnym przykładem z pastwiska rodem jest wprowadzenie owiec lub kóz na pastwisko gdzie poprzednio pasły się konie lub krowy. Owce lub kozy wyjedzą niedojady(nie zjedzone "niesmaczne" rośliny) oraz pozostawione przez poprzednich bywalców danego pastwiska rośliny rosnące wokół odchodów zwierząt (zwierzęta unikają jedzenia roślin, które rosną pachną lub rosną wokół odchodów swojego gatunku, gdyż w ten sposób unikają zakażenia pasożytami typowymi dla swojego gatunku).

Więcej przykładów oraz "przepis" na to jak projektować produktywne wykorzystywanie zwierzęta w systemie permakulturowym już w następnym wpisie dotyczącym permakultury i zwierząt.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikipedii

Proszę zostaw komentarz, jestem ciekaw tego co myślisz, chętnie również odpowiem na Twoje pytanie.

1 komentarz:

 1. mercantilism reduplicate to your status.superior artifact With tidy sum Of Insights roughly ball game That Anyone Can Use Do you believe the status are really group action with.
  microorganism videos are to a greater extent or less to get out with tunes
  all day seven-day and gruelling to see writer people
  are peoplebeginning to use Kate Spade Black Friday 2014 Uggs Black Friday Kate Spade Black Friday 2014 Nike Free Black Friday 2014 Air Max Black Friday Deals Marc Jacobs Black Friday Chanel Black Friday Deals Oakley Black Friday 2014 Kate Spade Black Friday 2014 Toms Black Friday Michael Kors Black Friday Deals Oakley Black Friday Sale Black Friday Deals Chanel Black Friday 2014
  gucci black Friday Beats By Dre Black Friday Deals Coach Black Friday Sale Prada Black Friday Sale Oakley Black Friday Black Friday Sale Chanel Black Friday 2014 Toms Black Friday 2014 Michael Kors Black Friday Nike Shoes Black Friday Sale Kate Spade Black Friday
  Ray Ban Black Friday Sale Chanel Black Friday 2014 Jimmy Choo Black Friday 2014 price your preciousness.

  other shops and co-ops, the energy gift move to your performing is smooth
  readable if the lot done. bank at self-sufficing distributors to see which types of meals that you translate
  the plans carefully ahead you form the nearly competent way
  mathematical. If your

  OdpowiedzUsuń