czwartek, 19 listopada 2009

Permakultura i nawozy azotowe cz. 2


Na ilustracji przedstawiony jest cykl obiegu azotu w przyrodzie.


Drugi wpis poświęcony nawozom azotowym (pierwszy znajdziesz pod tym linkiem) dotyczyć będzie wykorzystaniu poszczególnych gatunków roślin wiążących azot również do innych celów. Po co to robić? Wynika to z zasady permakulturowej:
"Każdy element powinien pełnić więcej niż jedną funkcję". Funkcja dostarczania azotu w każdym ekosystemie (również rolniczym) jest bardzo ważna. Nie zmienia to jednak tego, że zasady zobowiązują i rośliny wiążące azot (element roślinny) powinny "dawać" nam jeszcze jakiś inny plon (spełniać co najmniej jeszcze jedną funkcję). Wykorzystanie roślin wiążących azot atmosferyczny jest szczególnie ważne w rolnictwie i ogrodnictwie ekologicznym. W połączeniu z wykorzystywaniem azotu zawartego w moczu ludzkim sprawia, że każdy agroekosystem nie potrzebuje dodatkowego nawożenia azotem.

Na dzień dzisiejszy cena 1 kg czystego azotu kosztuje w granicach 1,5 -2 zł. Do uzyskania dobrych plonów np. pszenicy pola nawozi się nawozami zawierającymi do około 160 kg czystego azotu na ha. Rośliny wiążące azot są w stanie w klimacie umiarkowanym wiązać do około 250 kg azotu na rok na ha. Czyli zapewniają nawóz o wartości dochodzącej do 500zł. Niestety nie każda roślina wiążąca azot wiąże go z tą samą skutecznością. Dane na ten temat są ubogie, zwłaszcza jeżeli chodzi o drzewa i krzewy. Więcej informacji dotyczących wiązania azotu dotyczy głównie roślin jednorocznych (np.groch, soja, fasola) oraz roślin typowo pastewnych (np. koniczyna biała)


Powróćmy zatem do innych funkcji, które mogą pełnić rośliny wiążące azot:


rośliny owocowe:rokitnik zwyczajny, oliwnik wielokwiatowy, oliwnik baldaszkowaty, szeferdia kanadyjska. Rokitnik zwyczajny zazwyczaj wymaga dodatku odrobiny cukru, miodu lub stewii by był naprawdę smaczny).

rośliny "warzywa": karagana syberyjska(młode strąki), brzoza brodawkowata(młode liście), Lespedeza krzewiasta (młode liście i pędy gotowane na parze)

rośliny paszowe: karagana syberyjska, oliwniki(wąskolistny, wielokwiatowy, baldaszkowaty), rokitnik zwyczajny. Liście i gałęzie mogą służyć za wartościową, wysokobiałkową paszę dla roślinożernych zwierząt (krowy, kozy, owce, konie). Owoce lub nasiona stanowią cenną paszę dla ptactwa(również hodowlanego)

rośliny dostarczające drewna: oliwnik wąskolistny, oliwnik baldaszkowaty, olsze, brzozy, robinia akacjowa.

rośliny służące jako wiatrochron - żywopłot: Wszystkie tutaj wymienione a zwłaszcza karagana syberyjska.

rośliny pożytek dla pszczół: praktycznie wszystkie ww. poza rokitnikiem

rekultywacja i poprawa żyzności gleb: wszystkie wymienione

Warto również wspomnieć o roślinach wiążących azot, które są nam doskonale znane: groch, fasola, soja, soczewica, koniczyna. Często również używane są: łubin, facelia, seradela...

W dobrym projekcie permakulturowym wykorzystywane jest wiele z tych funkcji - zadaniem projektanta jest je dostrzec i wykorzystać. Żywopłot może przecież być wiatrochronem, użyźniać teren ,który jednocześnie chroni od wiatru, dostarczać pożytku pszczołom a schronienia, owoce i nasion dla ptaków. Przy okazji gałęzie i liście z przycinania żywopłotu mogą służyć jako dodatek do paszy dla krów, owiec, kóz, czy koni.

Obraz dzięki uprzejmości wikipedii
Proszę zostaw komentarz, jestem ciekaw tego co myślisz, chętnie również odpowiem na Twoje pytanie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza