niedziela, 13 grudnia 2009

Permakultura - jak wykorzystać staw do dogrzania i doświetlenia


Rysunek przedstawia dość obrazowo o co chodzi, kliknij na obrazek, żeby powiększyć.

Dzisiejszy post dotyczyć będzie wykorzystania stawu w celu dogrzania lub doświetlenia budynku, szklarni, czy też wymagających tego ciepłolubnych roślin.

Kąt padania promieni słonecznych zmienia się na przestrzeni roku. I tak (średnia dla Polski):

Największy jest w dniu przesilenia letniego - 21 czerwca, wynosi on około 60 stopni
Najmniejszy jest w dniu przesilenia zimowego -(zazwyczaj) 21 grudnia i wynosi około 15 stopni.
W dniu równonocy wiosennej 20/21 marca i w dniu równonocy jesiennej 22/23 września wynosi ono około 40 stopni. Jak wykorzystać te pozorni "nudne" astronomiczne dane?

Otóż można wykorzystać je do tego by wybudować staw w odpowiednim miejscu. W budownictwie pasywnym i energooszczędnym budynki powinny większość okien mieć na południu. Jeśli umieścimy staw na południu od domu, promienie słoneczne odbite od tafli stawu będą doświetlać/dogrzewać domu/szklarni zimą, wiosną i na jesień.
Staw ten może sprawić, że zyskamy cenną energię. Wszystko to bez płacenia złotówki*. Po prostu część promieni słonecznych odbije się od tafli stawu wpadnie przez okna do domu, gdzie doświetli/ogrzeje budynek/szklarnie. Ten sam efekt można wykorzystać ustawiając ciepłolubne rośliny na południe od stawu. Dzięki temu możliwa będzie uprawa winorośli w miejscach w których aktualnie nie można tego robić. Pod tym linkiem znajdziesz filmik po angielsku, który przedstawia Sepp'a Holzer'a austriackiego rolnika, który na górnej granicy lasu uprawia drzewka owocowe (w tym cytryny). Wszytko to nie było by zbyt dziwne, gdyby nie fakt, że jego gospodarstwo znajduje się w Alpach austriackich na wysokości 1100 - 1500 m.n.p.m. Polecam obejrzenie całego filmu, gdyż pokazuje on co można osiągnąć w górach, czyli terenie uważanym za niezbyt nadający się dla rolnictwa.

*Po jeśli staw wykopiemy ręcznie i mamy dobrą glinę na miejscu;) Koszt wynajęcia koparki zwróci się w ciągu kilku lat.

Proszę zostaw komentarz, jestem ciekaw tego co myślisz, chętnie również odpowiem na Twoje pytanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się wiedzą ze znajomymi!