poniedziałek, 15 lutego 2010

Aktywnie Napowietrzana Herbatka Kompostowa

Aktywnie Napowietrzana Herbatka Kompostowa (ANHK) z ang. Actively Aerated Compost Tea to bardzo ciekawa substancjalna. Tekst pochodzi z mojej książki "Ogród bez chemii"

Co to jest aktywnie napowietrzana herbatka kompostowa?
Jeśli przez długi czas w naszym ogrodzie stosowane były nawozy sztuczne oraz chemiczne środki ochrony roślin dobrym rozwiązaniem jest użycie kompostu do zaszczepienia gleby odpowiednimi organizmami. Niestety do zrobienia tego na powierzchni całego ogrodu potrzebowalibyśmy ogromnych ilości kompostu (którego zazwyczaj jest deficyt). Na szczęście dysponujemy innym rozwiązaniem. Tą alternatywą jest aktywnie napowietrzana herbatka kompostowa. Ta trochę przydługawa nazwa dość dobrze tłumaczy czym ona jest...


Aktywnie napowietrzana herbatka kompostowa to dość nowe narzędzie w arsenale ekologicznego ogrodnika. Jest to mikstura powstająca z udziałem wody , kompostu i powietrza mająca na celu namnożyć mikroorganizmy bytujące w kompoście. Po co nam ona? Otóż jest to swego rodzaju „szczepionka” której zadanie to odbudowa populacji mikro i makroorganizmów, które bytują w zdrowej glebie. Dla przykładu podam, że w 1 łyżeczce kompostu można znaleźć około 1 miliarda bakterii. W 1 łyżce aktywnie napowietrzanej herbatki kompostowej można naliczyć około 4 miliardów.

Jak łatwo zauważyć jest to bardzo duża różnica, zwłaszcza gdy uwzględnimy, że kompostu zazwyczaj nam brakuje, a głównym składnikiem (około 95%) aktywnie napowietrzanej herbatki kompostowej jest woda.

Jak wytworzyć aktywnie napowietrzaną herbatkę kompostową?

Beczka powinna być ustawiona w cieniu, gdyż promienie UV mogą zabijać wrażliwe na światło mikroorganizmy glebowe(które pobraliśmy z kompostu).
Temperatura otoczenia powinna wynosić minimum 15 stopni.

Do beczki z deszczówką , jeśli ją nie dysponujemy to możemy użyć wody wodociągowej, pod warunkiem, że stała kilka godzin bez przykrywy z włączoną pompą w celu wyparowania chloru.

Do około 100 l beczki dodajemy 3kg gotowego kompostu. Bardzo istotne jest to, by był on świeży a jednocześnie dojrzały. Powinien mieć zapach gleby leśnej. Dlaczego? Gdyż tylko taki zawiera odpowiednie proporcje i gatunki bakterii, grzybów, promieniowców, nicieni i innych organizmów, które żyją w kompoście i zdrowej, żyznej glebie. Z tego powodu (brak odpowiedniej flory i fauny glebowej) całkowicie nieodpowiedni jest kompost niedojrzały, stary lub brzydko pachnący.

Zatem do beczki dodajemy około 3 kilogramy kompostu, do dna beczki przyczepiamy końcówkę silnej pompki akwariowej. Nasza mikstura powinna dość mocno buzować. Jeżeli chodzi o jakość pompek to im mniejsza wielkość pęcherzyków(a większa ilość) tym lepiej, gdyż proces w którym wytwarzana jest aktywnie napowietrzana herbatka kompostowa służy do namnażania organizmów tlenowych( to te w zdecydowanej mierze tworzą zdrowo florę glebową)

Następnym dodatkiem jest melasa 10 łyżek stołowych (ważne by była bez konserwantów) jeśli ją nie dysponujemy to możemy dodać z dwie szklanki soku owocowego( również musi być bez konserwantów)
Cukry zawarte w tych składnikach będą stanowiły źródło pożywienia dla rozmnażających się w bardzo szybkim tempie mikroorganizmów. Ilość ta wystarczy na około 2 dni intensywnego namnażania.

Po wrzuceniu i wymieszaniu wszystkich składników pozostaje nam tylko włączyć pompkę i czekać."

Dalszy fragment książki "Ogród bez chemii" dotyczący tego jak rozpoznać, czy nasza herbatka jest dobrze zrobiona oraz jak dawkować ANHK już wkrótce.

2 komentarze:

  1. Zwalczanie szkodników poprzez opryskiwane metodą rozcieńczeń Hahenemanna.Trzeba zebrać od kilku do do kilkudziesięciu owadów (50-60) i spalić z drewnem w zamkniętym piecu uwzględniajac odpowiednią konstelację planet. Uzyskany popiół dyminazujemy, rozcierając go na drobny pył.Pobieramy 1 gram popiołu i zalewamy 9 cm3 wody ,potrząsając buteleczką przez 3 minuty. Jest to roztwór hemeopatyczny D1. Do niego dodajemy 90 cm3 wody i , mieszamy 3 minuty otrzymując D2. Postępujemy podobnie do roztworu D4 dodając kolejne 900 i 9000 cm3 wody.Uzyskany roztwór D4 mozna przechowywać. Z roztworu D4 pobieramy 10 cm3 i postępując kolejno jak wyżej dochodząc do roztworu D8. Roztworem tym opryskujemy przez kolejne dni porażone rosliny, lub miejsca przebywania szkodników zgodnie z kalendarzem. Autor Barbara i Krzysztof Kowalkowscy 1988 r.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wypróbowałeś to bosastopo? Tak mnie zastanawia, czy to działa. Ma ktoś może doświadczenie w uprawie biodynamicznej? Jeśli tak, to proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami.

    OdpowiedzUsuń