czwartek, 4 lutego 2010

Setny wpis


To już setny wpis na tym blogu. Wymaga to pewnego rodzaju podsumowania, refleksji oraz przedstawienia planów PIP na przyszłość.

Podsumowanie i refleksję zrobiłem w głowie. Oto wnioski:
1.Za mało ludzi wie o permakulturze. Jest to bez wątpienia bardzo dobra koncepcja, jednak niestety również mało popularna.
2.Należy permakulturę rozpropagować
3.Trzeba znacznie zwiększyć dochody PIP (bo moje oszczędności już się powoli kończą:)

Plany są związane z wnioskami :), czy może opracowane w oparciu o nie. I tak:
1.Należy zintensyfikować i poprawić sposób promocji PIP. Wiecie marketing i te inne sprawy.
2.W celu zdobycia większej ilości pieniędzy trzeba:
a)zdobyć większą ilość klientów na projektowanie, doradztwo, konsultacje...
b)mieć produkty, za które klient będzie skłonny zapłacić
c)zdobyć fundraiserów
d)zorganizować kursy

W chwili obecnej pracuję nad wszystkimi czterema dziedzinami.

a)By zwiększyć ilość osób, które skorzystają np. z projektowania zamierzam zatrudnić pośredników, którzy będą dostawać określony procent od każdego projektu/usługi wykupionej przez klienta takim pośrednikiem możesz być również Ty.

b)W przygotowaniu jest projekt o roboczej nazwie "Przyjaciel Polskiego Instytutu Permakultury" W skrócie w zamian za opłatę miesięczną lub roczną, osoba będzie otrzymywać dostęp do materiałów niedostępnych dla osób niepłacących oraz będą dysponować zniżkami w różnych reklamujących się na łamach (nowej) strony PIP (która jest w budowie) firm.
Oczywiście reklamodawcy będą dobierani pod kątem "permakulturowym". Firm produkujących herbicydy raczej nie uświadczycie;) Szkółkę z ciekawymi jadalnymi roślinami, owszem. Do programu będę ciągle starał się dorzucać nowe bonusy (np.ebooki) oraz nowe zniżki. Pamiętaj, to będzie dodatek do unikatowych materiałów...

c)Już skontaktowałem się z paroma fundraiserami.

d)Jeden kurs permakultury już jest w planach, jednak on będzie zamknięty (nie będzie można w nim uczestniczyć)

Jeśli chciałbyś pomóc (również nie za darmo) z punktem a) lub c) skontaktuj się na meila. Z racji bardzo małej ilość pieniędzy jaką (jeszcze;) PIP dysponuje wszelka zapłata jest na zasadzie prowizji.
Jeśli jesteś osobą, która byłaby zainteresowana reklamą na stronie, oferujesz jakieś produkty/usługi, które mogą być wartościowe dla osób zainteresowanych permakulturą i będziesz w stanie dać zniżki osobom płacącym za bycie "Przyjacielem PIP" także skontaktuj się ze mną.

Również jeśli dysponujesz infrastrukturą do zorganizowania kursu (pole namiotowe, kuchnia, prysznic, miejsce gdzie można przeprowadzić wykład...) i chciałbyś się podjąć spraw organizacyjnych to także proszę skontaktuj się ze mną.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikipedii

Aktualizacja 1
Jeśli masz może jakąś, działającą kamerę cyfrową i jej nie potrzebujesz a chciałbyś mieć zrobiony profesjonalny projekt permakulturowy - skontaktuj się również pewnie się dogadamy:)

Aktualizacja 2
Z powodu dużej ilości zgłoszeń od osób, które chcą by został zorganizowany kurs na ich posiadłości informuję, że istnieje taka możliwość, pod warunkiem jednak, że osoba ten kurs zorganizuje tzn. zdobędzie kursantów itp. Ja będę występował tylko w roli instruktora.

A Ty co o tym myślisz? Masz może jeszcze jakiś pomysł jak można wypromować PIP oraz zwiększyć "obroty" ?

18 komentarzy:

 1. Metoda promocji byłoby 'wbicie' się w organizację jakiegoś oficjalnego szkolenia dla rolników na tematy 'uprawy bezorkowej'.

  Skoro urzędnicy zalecają tę metodę, a jest mało znana wśród rolników, to jest to nisza do wykorzystania i przy odrobinie starań udało by się nawet uzyskać wsparcie urzędników.

  Kolejna rzecz, to popularyzowanie tematu. Polecam wyszukanie dużych społeczności mogących potrzebować konsultacji w tym zakresie, następnie wyszukać fora najpopularniejsze w tych środowiskach, monitorować je, i udzielać się. W ten sposób poznać można potrzeby potencjalnych klientów i informować o swojej wiedzy/usługach ('agresywność' informacji o swoich usługach należy dobrać do poziomu akceptowanego na danym forum).

  Przykładowo, obiecującym środowiskiem mogą być osoby budujące dom, lub planujące jego budowę. Dużo tej społeczności udziela się na forach Muratora. Sprawdziłem, że na tym forum (ponad 110tys użytkowników) słowo permakultura wcale się nie pojawia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomniałem o jeszcze jednym: pozycjonowanie w Google.

  Niniejszy serwis przy wyszukiwaniu słowa 'permakultura' jest na razie na czwartym miejscu. To dobrze, ale powinien być na pierwszym, bo wcześniej wymienione serwisy zawierają znacznie mniej informacji.

  Myślę, że przez regularne 'podciąganie' przez obecnych czytelników, da się stosunkowo szybko umieścic niniejszy blog na pierwszym miejscu.

  Wystarczy co jakiś czas wyszukiwać w Google słowo 'permakultura' (lub inne pod którymi chcemy by blog był znajdowany), i w wynikach wyszukiwania klikać link do blogu (a do innych nie). Warto to robić z różnych miejsc/komputerów/przeglądarek, bo dzięki temu algorytm wyliczający trafność potraktuje nas jako kilku użytkowników.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na muratorze od dziś PIP zacząłem lansować :D

  Pozycjonować ciut pozycjonuję, z braku środków stosując akcję "nasiona za linki":) Na forum o yerba mate store tak się promował - myślę, że to dobry pomysł.

  O tym, że wchodzenie przez linki jest też ważne w pozycjonowaniu nie miałem pojęcia - dzięki za wartościowe informacje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za podpowiedzi - bardzo dobry pomysł z tym muratorem. Już kilkanaście osób przeczytało mojego posta :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ponieważ dopiero wgryzam się w temat permakultury , nie mam wystarczającej wiedzy , aby coś podpowiadać . Nie wiem jak w podręcznikach permakultury potraktowana jest tradycyjna architektura krajobrazu , projektowanie ogrodów . Tego co mi najbardziej do tej pory brakuje w projektowaniu permakulturowym to mało estetyczne ogrody oglądane na filmach . Dużo jest o drobiu ,kompostach jednak obawiam się , że wiele osób chciałoby permakulturę wprząść w tradycyjny ładny ogród , bez zwierzęcych zapachów .
  Permakultura jest można powiedzieć "przewrotem kopernikańskim " w pojmowaniu środowiska . Przewartościowuje projektowania i architekturę krajobrazu , jednak uważam , że powinna korzystać z dotychczasowych zdobyczy garden design . Sądzę , że wszystkie rozdziały projektowania ogrodu powinny zostać napisane ponownie z uwzględnieniem postulatów permakultury. Kamień w ogrodzie , woda w ogrodzie , ścieżki i dróżki , nawierzchnie , trawy , krzewy , drzewa , mam nadzieję , że tematy te będą obecne na blogu w "refreshening way" .

  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście za bardzo nie uwzględniałem kwestii estetyki na blogu, choć wiele permakulturowych ogrodów, które widziałem było naprawdę przepiękne.

  Niestety mój zmysł estetyczny nie jest zbyt dobrze rozwinięty, nie jest też w ogóle wyrafinowany - mi podoba się jabłoń, której gałęzie uginają się pod ciężarem owoców :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Zauważyłem, że na forum Muratora wycinają Ci reklamy ze stopek.
  Może warto tam zawrzeć coś, co pośrednio naprowadzi na Twój blog, a nie będzie traktowane jako reklama.
  Np. "Permakultura, czyli jak mieszkać, uprawiać i hodować tanio, zdrowo i w zgodzie z naturą", albo inne hasło tego typu.

  Oczywiście ważne tu jest pozycjonowanie, o którym już pisałem, by zainteresowani po wyszukaniu permakultury Googlami, trafiali na Twoją stronę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Już zmieniłem :D

  W sumie to najważniejsze jest, by znaleźli wartościowe informacje o permakulturze. Jak będą na innych stronach, ale będą z linkiem do PIPu to i tak będzie dobrze.

  Mam nadzieję, że wkrótce będę pierwszą trójkę w googlu okupować :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że na muratorze udzielasz się na całego :)

  Mam nadzieję, że dzięki temu będzie dużo wejść na tego bloga, za co trzymam kciuki.

  Ale wiem po sobie, ze osoba trafiająca tutaj może być na poczatku nieco przytłoczona dużą ilością informacji. Brakuje wprowadzenia w zagadnienia poruszane na tym blogu. Taki dokument powinien być jakoś wyróżniony, by łatwo było do niego dotrzeć. W jego treści możnaby zawrzeć wprowadzenie do permakultury i zestaw linków do postów polecanych na początek.

  Wiem, że niektóre z postów można potraktować jako wprowadzenie do permakultury, ale są one zaszyte gdzieś głęboko - brakuje czytelnego komunikatu "Jesteś początkujący? Zacznij tutaj".

  Dzięki temu, gdy ktoś już trafi na ten blog, to będzie mógł łatwo wejść w temat, a natępnie będzie drążył to, co go interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak, jak się okazało, to bardzo dobre źródło nowych czytelników, jeszcze raz dzięki Anonimowy za radę.

  Jako dzięki znowu za podrzucenie ciekawego pomysłu - zacznę przygotowywać artykuł wprowadzający i będzie do niego stały link z boku.

  Fajnie mieć takiego bloga - ludzie ciągle za darmo podrzucają dobre pomysły, za które pewnie specom od marketingu/useability/SEO musaiłby płacić grubą kapuchę :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Trochę klikania i linków i ...
  permakulturnik wskoczył na czoło wyników wyszukiwania w Google :)

  Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba jeszcze nie jest tak dobrze jak myślałem :(

  Chyba byłem zalogowany do Google i 'spersonalizowane wyszukiwanie' wyświetliło mi permakulturnik jako pierwszy :(

  Ale co się odwlecze, to nie uciecze, jak powiadały nasze babcie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Cierpliwość jest nagrodą samą w sobie"
  "Nadmierny pośpiech burzy wewnętrzną harmonię"

  Takie wschodnioidalne powiedzonka :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Od dawna z podziwem obserwuję Twoją "pracę" w necie. O kursie w Krakowie dowiedziałem się bo jestem na liście ZIG-u. W czerwcu będzie kolejna konferencja w Krakowie - http://zig.eco.pl/s35_konferencje.html. Może warto się tam pojawić. Poza tym czy zetknąłeś się już z platformą barterową - http://www.bartersystem.pl/serwis/? Dzięki niej możesz mieć dostęp do tego na co nie masz gotówki a sam zareklamować i sprzedać swoje usługi w czym pomoże Ci broker, oczywiście jeśli wejdziesz do systemu. Nie jest to za darmo, ale ma swoje zalety.
  Podobnie jak Tobie podoba mi się po prostu owocujący i niezbyt uporządkowany sad, czy urozmaicona grządka z warzywami ale pewnie i to można jakoś fajnie zakomponować. Jeśli nie jest to Twoją mocną stroną to może warto stworzyć zespół.
  "Albowiem żniwo jest wielkie, tylko robotników mało" :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam! Bardzo fajny, interesujący blog. Czytałam sporo na temat upraw ekologicznych czy biodynamicznej uprawie, natomiast pierwszy raz "słyszę" o pojęciu permakultury. Będę tu zaglądac :-)
  Ale żeby było na temat. Proponuję zrobienie programu partnerskiego. Osoba przystępująca do takiego programu otrzymałaby numer referencyjny i za zwabienie klienta otrzymywałaby prowizję - procent. Ja na przykład prowadzę bloga roślinnego i chętnie bym umieściła link do takiego kursu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię poszerzać swoją wiedzę na podstawie zawartych tu artykułów jednak...

  brak rozsądnego spisu treści praktycznie uniemożliwia mi powrót odo czytanego artykułu na przykład na innym komputerze

  PROSZĘ o spis artykułów nie tylko po dacie wpisu ale również po tytule co znacznie ułatwi nawigację nie tylko po słowach kluczowych

  dziękuję za blog edukacyjny :D
  marillka

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam, niestety formuła bloga nie za bardzo pozwala na tworzenie spisów treści. Jedyne co mogę polecić to korzystanie z etykiet, które można znaleźć po prawej stronie.

  OdpowiedzUsuń