poniedziałek, 1 lutego 2010

Albedo i ignorancja.

W trakcie jednego z moich programów partnerskich (nasiona linki), sprawdzając, czy linki rzeczywiście istnieją zauważyłem, że jeden z moderatorów (rafaloku)na forum usunął link do wpisu o "efekcie stawu" (właśnie chcąc zalinkować do tamtego wątku na forum okazało się, że już ten temat usunięto.)

tfaruk2 pokrótce opisał w czym rzecz, po czym umieścił linka.
Odpowiedzą moderatora było usunięcie linków oraz bardzo rzeczowa odpowiedź w stylu "bzdura" albo "to o czym ten człowiek pisze w tym linku to bzdura". Nie pamiętam dokładnie, zacytować nie mogę, bo wątek na forum już nie istnieje.

tfaruk2 poprosił o odpowiedź i jakieś uzasadnienie nazwania tego bzdurą. W chwili gdy sprawdzałem linki odpowiedzi moderatora jeszcze nie było, dziś z ciekawości zajrzałem na tamto forum ogrodnicze i wpis został skasowany, więc nie wiem, czy odpowiedział, czy nie...

Rozumiem, że można nie mieć informacji na ten temat - sam ich kiedyś nie miałem. Jednak z racji tego, że jest się moderatorem elementarne zasady rzetelności wymagają, by coś sprawdzić, zanim się to usunie. Nie chodzi mi o wypróbowanie w praktyce, ale chociażby wygóglowanie danego tematu. Moderator rafaloku poszedł na łatwiznę intelektualną i temat nie pasujący do jego aktualnej wiedzy i wizji świata po prostu usunął.

Ten wpis nie będzie o jednak o rafaloku, a o tym, jakie informacje chciałem mu przesłać. Podzielę się nimi z Wami, myślę, że Drodzy Czytelnicy bardziej na tym skorzystają...

Albedo to wg Wikipedii: "Albedo (białość) – to stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego, jest parametrem określającym zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię." Ta definicja dość trafnie oddaje czym albedo jest.
W uproszczeniu oznacza to, jak dobrze od danej substancji odbijają się promienie świetlne. Od ściany pomalowanej na czarno promienie odbijają się słabo - czarna ściana pochłania energię, a nie ją odbija. Taka biała ściana odbija dużą część energii, dlatego białe pomieszczenia wydają się... jaśniejsze niż pomalowane na czarno:)
Ważne w zjawisku albedo jest jeszcze faktura substancji na jaką padają promienie świetlne. Im gładsza, tym lepiej odbija promienie świetlne w określonym kierunku. Przykładem jest koszulka bawełniana - zwykła brązowa koszula nie jest zbyt "świecąca", ma zatem niskie albedo. Koszula wykonana z tego samego surowca (bawełny) i tego samego koloru (brązowy) może mieć większe albedo, gdy jest gładka. Takim przykładem byłaby brązowa, aksamitna koszula. Aksamit, to nic innego, jak odpowiednio utkana bawełna.

Co jest rzeczą, która jest bardzo gładka? Taką rzeczą jest lustro. Albedo lustra nie jest 100%, gdyż w naturze nie ma rzeczy doskonałych, jest jednak bardzo wysokie (mocno powyżej 90%).

Albedo wody:
Zapewne większość Czytelników słyszała określenie "lustro wody". Nie jest to tylko związek frazeologiczny. Przecież w spokojnej wodzie można się przejrzeć... To, że możemy siebie dostrzec w wodzie, to nic innego jak odbicie promieni świetlnych.

Albedo wody nie jest wartością stałą, jak się okazuje. Zależy od kąta padania promieni słonecznych. W uproszczeniu im większy kąt, tym mniej promieni świetlnych jest odbijane od powierzchni wody, a tym więcej jest przez lustro wody pochłanianych. . To bardzo ciekawa właściwość. Oznacza, że latem (gdy kąt padania promieni słonecznych jest większy) to lustro wody odbija mniej promieni słonecznych. Wiosną i jesienią więcej, a najwięcej zimą! Znowu możemy wykorzystać tą zasadę fizyki, do poprawy jakości życia i produktywności, np. w domu pasywnym albo ekologicznym, szklarni, czy do zwiększenia produkcji owoców, czy orzechów. W ten sposób zmniejszymy koszty ogrzewania i oświetlenia. Jak zwykle w projektowaniu permakulturowym, gdy wykorzysta się zasady fizyki, można na tym zarobić/zaoszczędzić i być ekologicznym w tym samym czasie.

Tabelka pochodzi z tej strony internetowej , jej autorzy to: Sebastian Wypych i Mateusz Kamiński.

Warto wiedzieć, że kąt padania promieni słonecznych w grudniu jest najniższy (średnia dla Polski) to 15 stopni, w czerwcu jest największy i wynosi 60 stopni.
Im dalej na północ tym bardziej zmniejsza się kąt padania promieni słonecznych, zatem "efekt stawu" jest większy. Nie są to jakieś kosmiczne wielkości - w okresie zimy raptem kilkanaście procent więcej, ale zawsze. Śnieg również ma niezłe albedo, więc przestrzeń przed domem dobrze mieć "wolną" (pod warunkiem, że mamy dużo szyb od południa).
Jak zatem widać to nie bzdura, tylko zwykła fizyka...

A Ty co o tym myślisz?

Aktualizacja 1
Została zmieniona nazwa moderatora na rafaloku. Okazało się, że to administrator forum

13 komentarzy:

 1. Wojtku przepraszam za brak kontaktu ale internet mi nawalił pisze z komputera kolegi. Jak będe mógł to się odezwę.

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,

  Ponieważ nazywa mnie Pan ignorantem i pisze "Jednak z racji tego, że jest się moderatorem elementarne zasady rzetelności wymagają, by coś sprawdzić, zanim się to usunie." pozwoli Pan, że się do tego odniosę.

  Zacznijmy od tego, skąd się wziął wpis na moim forum. Był to wpis osoby, która weszła na forum tylko po to aby podlinkować do Pana bloga. Jak się później okazało, o czym sam Pan pisze na blogu, osoba ta była uczestnikiem Pańskiego programu partnerskiego. W ramach współpracy oferuje Pan nasiona wartościowej rośliny w zamian za umieszczanie linków do Pana bloga.

  W takim razie ja się pytam Pana, czy ma Pan pojęcie o podstawowych zasadach netykiety (to taka etyka w internecie). W ramach programu partnerskiego zachęca Pan ludzi do linkowania do Pana bloga i tym samym rozsiewania SPAMU. Tak, niestety wpis umieszczony na naszym forum to SPAM reklamujący Pana bloga, łamiący regulamin naszego forum. Tym samym chciał Pan (za pośrednictwem innej osoby) wykorzystać nasze forum do zrobienia sobie darmowej reklamy. To przykre, bo jest Pan aktywny w internecie, pisze Pan ciekawego bloga, a posuwa się Pan do takich metod...

  Zgodnie z regulaminem forum spamowy wpis został usunięty. Nie dlatego, że ktokolwiek z nas nie zgadza się ze zjawiskiem albedo lub jest przeciwny Pana blogowi i idei permakultury. Nie mamy nic przeciwko temu ale nie zgadzamy się na SPAMOWANIE naszego forum.

  Proszę sobie wyobrazić, że tego dnia usunęliśmy kilkadziesiąt wpisów spamowych - linków do allegro, reklam sklepów internetowych, polecających jakieś produkty itp. W większości są to wpisy osób które wchodzą na forum tylko po to aby SPAMOWAĆ, w pierwszym napisanym poście umieszczają reklamę i znikają. Przez takie wpisy użytkownicy forum są zdezorientowani. Nie wiedzą który produkt lub strona www są naprawdę dobre, godne polecenia, a kiedy to działalność SPAMERÓW takich jak Pan.

  Późnym popołudniem trafiłem na wpis reklamujący Pana bloga, z którego jedna z moderatorek usunęła już linki. Dlaczego napisałem, że to co było w tym wpisie to bzdura? Bo na tyle tylko było mnie stać po całym dniu walki ze spamem. Negatywne komentarze do wpisów ze SPAMEM są celowe, mają zniechęcać autorów takich wpisów do dalszego SPAMOWANIA.

  Zachęcając w swoim programie partnerskim do umieszczania wpisów z takimi linkami zaśmieca Pan nasze forum. Marnuje Pan nasz czas, bo musimy to usuwać. Czy to dobra reklama dla Pana bloga? Wątpię. Mu już mamy Pana na "czarnej" liście SPAMERÓW. Wysyłamy też informacje do administratorów zaprzyjaźnionych for ogrodniczych o zwróceniu uwagi na takie spamerskie wpisy, aby zwrócili uwagę na posty z linkami do Pana strony. Tak, niestety - walka ze SPAMEM jest trudna, musimy współpracować i pomagać sobie z innymi forami.

  Oczywiście trzeba jakoś reklamować swoja stronę www. Ale są inne metody, nawet bezpłatne. Można np. potrudzić się aby napisać do właścicieli innych stron www z propozycją wymiany linków. O, ja się wymieniłem z wieloma osobami, które mi to proponowały:
  http://poradnikogrodniczy.pl/linkownia.php
  Lubię współpracować z autorami innych stron www ale nie mogę pozwolić aby ktoś spamował moją stronę czy forum i wykorzystywał moją pracę włożoną w rozwój forum do robienia sobie darmowej reklamy moim kosztem i kosztem naszych moderatorów.

  Proszę się zatem zastanowić nad swoim SPAMERSKIM postępowaniem, zanim nazwie Pan kogoś ignorantem...

  to przykre, że pisząc o ekologii i recyclingu, zaśmieca Pan internet SPAMEM.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tak na marginesie
  Albedo to nie jakieś odkryte novum - uczą tego powszechnie - w szkołach. Więc dlaczego z tych tysięcy czy milionów uczących się nikt nie wpadł na "genialny" pomysł z wykorzystaniem tafli jeziora do odzyskiwania większej ilości energii cieplnej? Czyżby sami ignoranci uczyli się na uczelniach i nie potrafili skojarzyć takich prostych faktów ?
  Otóż nie. Miejmy tu na uwadze to, że wśród osób zawodowo zajmujących się problemem, czyli w głównej mierze inżynierów środowiska, najbardziej eksploatowanym obecnie tematem i najmodniejszym dla potencjalnych użytkowników jest tzw. dom pasywny oraz ogólnie pojęty odzysk energii.
  Temu tematowi poświęcona po części została również ostatnia Budma 2010. Czyli potocznie mówiąc naprawdę wiele osób nad tym siedzi i duma ;). Jednak fakt, że nikt pomysłu powyższego nie wykorzystuje, nie świadczy o pełnej ignorancji naszych inżynierów (skądinąd już znanych na świecie ze swej fachowości w branży), ale raczej o tym, że pomysł z wielu względów jest niepraktyczny.
  Choćby z takiego prostego powodu, że korzystne dla ww idei albedo faktycznie występuje w Polsce, jednak jedynie w okresie najkrótszych i najzimniejszych dni. Czyli w skrócie - bardzo krótkie dni i rzadko słoneczne (skoro już albedo to i choćby meteorologia ;) ) nie pozwalają na konstruktywne wykorzystanie tej energii, już to z prostej zasady ekonomii. A z ekonomii niestety też "męczą" na inżynierii, a jeśli nawet nie, to życie szybko ten fakt weryfikuje samo ;). Nadmienić należy, że te zimne dni zazwyczaj mają jedną wadę - może zacząć padać śnieg, jak obecnie, a wówczas tafli jeziora niestety nie widać. A w związku z powyższym albedo z tafli jeziora szlag trafia... (bo płaszczyzny śniegu już się nie da zaprojektować, pomimo korzystnego albedo ;) )
  Tak przy okazji jest to również powód dlaczego kolektory słoneczne w większości przypadków nie mogą zagwarantować 100 % energii do podgrzania wody w zimie ;)
  Natomiast latem, położone blisko domu oczko/jeziorko, raz że może powodować efekt olśnienia, a dwa że przyciąga wszędobylskie komary... Można oczywiście debatować co zrobić aby tego uniknąć tylko... po co. Zysk na poziomie ułamka procentowego energii w skali zapotrzebowania, masa problemów (w tym ekonomicznych i technicznych) aby właściwie zaprojektować zbiornik, a efekt - mizerny, jeśli nie żaden.
  Takie projekty znajdują zainteresowanie oczywiście, ale tylko do pierwszej analizy ekonomicznej i wskazania tempa zwrotu - niestety. Potem umierają śmiercią naturalną.
  Oczywiście gratuluję otwartego umysłu i wykorzystania prostych skojarzeń, jednak z przykrością stwierdzam, że nie mogę zapromować akurat tej idei w budownictwie pasywnym.
  Natomiast chciałabym zwrócić uwagę na główną wadę przedstawionej idei - brak jakichkolwiek konkretnych danych, z którymi można by polemizować. Bo przecież z samą ideą wykorzystania zjawiska albedo, powszechnie znaną i wykorzystywaną już z dużo lepszym skutkiem w budownictwie - nie sposób.
  Pozdrawiam i dziękuję za porcję uśmiechu w ten chmurny poniedziałek (nimbostratus).

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy informacja w tym wpisie, są bezwartościowe dla czytelników Pana forum? Czy w linku znajdzie Pan informacje o nowym, świetnym środku przeczyszczającym? Nie. W linku zawarte były rzetelne, potwierdzone naukowo informacje "na tematy związane z pielęgnacją ogrodu i uprawą roślin" (jakby Pan nie zauważył cytat pochodzi z punktu pierwszego regulaminu forum).

  Jak zatem odróżnić spam od informacji "na tematy związane z pielęgnacją ogrodu i uprawą roślin"? Czyżby kryterium było wysokość wpłaty na konto?

  Użytkownik tfaruk2, podlinkował właśnie taki wpis. Zgodzę się, że zarejestrował się po raz pierwszy. Podał linka, pokrótce wytłumaczył o co chodzi i zapytał "co o tym myślicie". Odpowiedzią moderatora było "bzdura" i usunięcie linku.
  tfaruk2 następnie zadał pytanie dlaczego tak myśli, może jakieś argumenty. Ewidentnie, widać było, że dalej chciał dyskutować. Sam (jak wynika z wpisu) chciałem zabrać udział w dyskusji i (co już z niego nie wynika)zarejestrować się na ww. forum. Szczerze mówiąc już tego nie zrobię, skoro dyskusję kończy się w taki sposób.

  Sugeruję zmianę sposobu doboru moderatorów i strategii walki ze spamem - obecna sprawia, że jakość bardzo spada.

  "Wysyłamy też informacje do administratorów zaprzyjaźnionych for ogrodniczych o zwróceniu uwagi na takie spamerskie wpisy, aby zwrócili uwagę na posty z linkami do Pana strony. "
  Proszę jeszcze nie zapomnieć naskarżyć do googla.

  To przykre, że pisząc o ogrodnictwie tworzy Pan takie "kfiatki".

  OdpowiedzUsuń
 5. Pyta Pan jak rozróżnić spam od normalnej dyskusji na forum? Jeśli ktoś rejestruje się na forum i w pierwszym wpisie linkuje do jakiejś strony z tekstem "co o tym sądzicie?" to jest to właśnie typowa zagrywka spamerska mająca zwrócić uwagę czytelników np. na czyjegoś bloga. Jak widzę nadal Pan nie zrozumiał co Pan robi i wydaje się Panu że taki program partnerski, zachęcający do siania spamu jest ok, że zawalanie for linkami których nikt nie prosił jest ok. Wklejam Panu ofertę firmy spamerskiej, która to co Pan robi nazywa "marketingiem szeptanym" na forum. Najgorsza forma spamu wprowadzająca ludzi w błąd. Różnica między tymi cwaniakami a Panem jest tylko taka, że Pan za spamowanie i zaśmiecanie for linkami rozdaje nasiona.

  Cytowana oferta spamerska:

  Witam

  Bardzo proszę o zapoznanie się z ofertą współpracy przy promocji Państwa oferty na forach internetowych przez firmę. Specjalizujemy się w kampaniach wizerunkowych na forach
  internetowych.

  Postaram się Państwu przybliżyć szczegóły współpracy. Tworząc naszą ofertę byliśmy przekonani, że istnieje zapotrzebowanie rynkowe, na skuteczny i profesjonalny marketing szeptany. Jak doskonale wiemy, każdy z nas przynajmniej raz w życiu dokonał zakupu produktu, usługi z polecenia innej osoby.

  Polecenie i opinia wydawana na temat produktu przez osobę, która już nabyła dany produkt i funkcjonuje w danej społeczności jest niemalże 100 procentowym gwarantem, że potencjalny klient dokona zakupu właśnie u Państwa.

  Specjalizujemy się w tworzeniu nowych tematów na forach branżowych, prosimy o zapoznanie się z produktem poprzez odwiedzenie linku do sklepu, strony firmowej. Mamy pewność, że aby forumowicz skutecznie pomógł, wcześniej musi zapoznać się z opisem usługi bądź też produktu. Kontynuujemy rozpoczęte wcześniej wątki, budując tym samym wiarygodność marki.

  Kolejną formą reklamy jest propagowanie oferty na istniejących już wątkach, zakładanych poprzez forumowiczów. Każdy z nas szukał opinii na temat produktu, usługi. Staramy się takie prośby o pomoc wyszukiwać i skutecznie „sprzedawać” klientowi Państwa ofertę.

  Żeby nie być nachalnym i nie popsuć wizerunku firmy coraz częściej stosujemy metodę tzw. „produktu unikalnego” Polega ona na podaniu w treści wypowiedzi dokładnej nazwy produktu, którego nie posiada konkurencja. Użytkownik kopiuje wtedy nazwę towaru do wyszukiwarki internetowej, a w wynikach wyszukiwania Państwa oferta pojawia się na pierwszym miejscu! Tym samym na forach nie jesteśmy posądzani o reklamę.

  Na Państwa życzenie dodajemy również opinie na portalach typu ceneo.pl, skapiec.pl, nokaut.pl, dedo.pl, opineo.pl czy też sklepy24.pl Często ostatnim krokiem przed dokonaniem zakupu jest szukanie opinii klientów, właśnie w tego typu portalach, dobrze jest mieć nie zepsutą reputację.

  Swoją pracę wykonujemy na najpopularniejszych forach internetowych, w danej branży, co gwarantuje nam duże zainteresowanie i moc potencjalnych klientów.

  Nasze ceny wahają się od 200 – 300zł netto miesięcznie. Oczywiście możliwa indywidualna negocjacja ceny.

  Pod koniec miesiąca rozliczeniowego oczywiście doręczamy raport, który zawiera opis wykonanych prac oraz fakturę.

  Zapraszamy do współpracy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oczywiście, albedo to nie jest jakieś nowe odkrycie. Dlaczego tak mało osób wykorzystuje tą zasadę? A dlaczego nie wykorzystuje się żywopłotów do zwiększania produktywności pól? Z braku znajomości zasad projektowania permakulturowego:)

  Nigdy nie twierdziłem, że na polskich uczelniach uczą sami ignoranci. Po prostu jeśli nie myśli się w określony sposób, to trudno dostrzec i połączyć pewne rzeczy. Transfer każdej technologii, czy wiedzy potrzebuje czasu, nawet w dzisiejszych czasach.

  Mam świadomość, że domy pasywne są teraz na topie. Twierdzenie, że pomysł ten nie jest wykorzystywany w Polsce, więc jest niepraktyczny, jest naprawdę kuriozalny. Dobrze, że Kopernik i Galileusz nie mieli podobnego podejścia.
  Nie wiem, czy jest Anonimowy inżynierem, ale z Twojej wypowiedzi można wnioskować, że do końca nie rozumiesz Anonimowy idei albedo. Albedo występuje zawsze, tylko w zależności od kąta padania promieni słonecznych i materiału różni się siłą. Albedo śniegu jest wyższe niż wody – w okolicy 90%. Nie bez powodu mówi się o ślepocie śnieżnej (link do wikipedii) http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alepota_%C5%9Bnie%C5%BCna

  Albedo śniegu:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Albedo#Snow

  Wracając do ekonomii – budowa takiego stawu jest rzeczywiście niezbyt opłacalna na działce w mieście, jednak w przypadku, gdy mieszkamy na wsi i planujemy wybudować dom, to wykopanie stawu w momencie, gdy i tak wynajęliśmy koparkę (by wykopała fundamenty) nie jest bardzo drogie. Jako, że to blog o permakulturze, to staw nie służyłby tylko do ogrzewania domu. Służyłby również za staw rybny, do nawadniania upraw, jako staw przeciwpożarowy... Jeśli chcemy hodować ryby na swoje potrzeby, to czymś godnym rozważenia jest umieszczenie stawu w odpowiedniej odległości od domu.

  Jakich danych Ci jeszcze Anonimowy brakuje?
  Kąt padania promieni słonecznych w Polsce:
  http://permakulturnik.blogspot.com/2009/12/permakultura-jak-wykorzystac-stawu-do.html
  Albedo wody w zależności od kąta padania promieni słonecznych znajdziesz w tabeli w tym wpisie.

  Mi jakoś nie jest do śmiechu, pozdrawiam również.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy, czy informacje zawarte w linku do wpisu były dla użytkowników szkodliwe, wprowadzały ich w błąd, próbowały im coś sprzedać? Czy poznanie wiedzy zawartej w tym wpisie zwiększy wiedzę użytkowników forum o ważne, użyteczne informacje, które przyczynią się do tego, że będą lepszymi ogrodnikami?

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze do Anonimowego od chmur (nimbostratus)

  http://www.okna.pl/aktualnosci,1082,W_nurcie_EKO_-_budownictwo_pasywne.html

  Pod tym linkiem znajdziesz informacje, że jednak w pasywnym budownictwie uwzględniają "efekt stawu".

  OdpowiedzUsuń
 9. Jezei mozna sie wtracic. Wiele z wpisow byly dosc merytoryczne , a takze podnosily poziom forum i uwazam ze prezentowaly uzytkownikom bardzo ciekawe zrodlo wiedzy. I jak zaznaczyl p.Wojciech nie bylo w nich zadnego oszustwa czy korzysci majatkowej. Nie rozumiem w tym wszystkim panicznego zachowania panow moderatorow , gdyz nie bylo tutaj zadnej konkurencji dla panstwa forum. Dodatkowo akcja byla lojalnosciowa , a promowala nic innego jak bardzo ciekawe i pozytywne i ekologiczne ( w tym pozytywnym znaczeniu tego slowa ) podejscie do tematu prowadzenia ogrodu czy uprawy roli.
  A co do efektu stawu - podczas mojego zamieszkiwania w bloku jeden pokoj w mieszkaniu byl poludniowy , drugi polnocny i w poludniowym ( zima byla bardzo pogodna ) zuzycie na podzielnikach ciepla kaloryferow bylo o 15% nizsze.
  pozdrawiam.
  m.

  OdpowiedzUsuń
 10. KOncentrowanie się na braku pieniędzy powoduje powiększenie tego braku /więcej pracujesz i masz wieksze potrzeby/.A jesli twierdzisz, że będziesz bogaty to znaczy , ze obecnie nie jesteś bogaczem. Wykorzystując prawo Gedbelsa /min propagandy III Rzeszy/ "nawet wierutna bzdura wielokroć powtarzana staje się prawdą" warto chwalić się bogactwem /którego chwilowo nie ma/ dajac czas na jego materializację.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczerze mówiąc, mimo "osiągnięć" Goebbelsa nie zmierzam brać z niego przykładu. Kłamać, czy opowiadać bzdur również - chyba nie chwiałbyś bosastopa, żeby wszystko co piszę na tym blogu było kłamstwem "w oczekiwaniu" na jego materializację.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję rafaloku (administratorze strony, której dotyczy wpis) za podsunięcie dobrego pomysłu na promowanie PIP - wymiany linków.

  OdpowiedzUsuń