sobota, 6 marca 2010

Spirala ziołowa


Spirala ziołowa, widok od góry, kliknij, żeby powiększyć. Północ jest od góry rysunku, południe od dołu.

Zioła (zwłaszcza używane często jako przyprawy kuchenne) warto uprawiać bardzo blisko drzwi do domu, gdyż w ten sposób będziemy po nie sięgać regularnie, co pozytywnie przyczyni się naszemu zdrowiu. Uprawa ziół dalej od domu sprawia, że zwłaszcza w deszczowe dni po prostu nie będzie nam się chciało ubrać ciepło, założyć buty... i sięgniemy zioła z paczki.

Grządka z ziołami tuż przy domu mogłaby nie wyglądać specjalnie pociągająco, nie mówiąc już o tym ile miejsca na nią byśmy potrzebowali.
Jednym z ciekawych elementów w ogrodzie ekologicznym może być spirala ziołowa.

Spirala ziołowa to element ogrodu dzięki któremu możemy na małej powierzchni uprawiać bardzo duża ilość różnych rodzajów ziół, również tych o różnych wymaganiach glebowych, wodnych i świetlnych. Na obszarze kilku metrów kwadratowych możliwa jest uprawa roślin od ciepło i sucholubnych do roślin cieniolubnych a nawet wodnych!

Spirala ziołowa przypomina rodzaj kopca. Wyżej znajdują się rośliny sucholubne, niżej te lubiące bardziej wilgotną glebę. Również można wykorzystać to, że strona północna spirali ziołowej jest mniej oświetlona, dzięki temu uprawiać możemy rośliny cieniolubne. Od południa, zwłaszcza na górze dobrze rosnąć będą zioła śródziemnomorskie (oregano, rozmaryn, szałwia... . U podnóża można umieścić nawet mały stawek (zatkany stary zlew lub stara wanna idealnie do tego celu się będzie nadawać). Taki zbiornik jest idealny do uprawy rukwi wodnej.

Spirala ziołowa u podstawy ma szerokość około 1,5 m średnicy (może być trochę więcej, jednak nie polecam szerszej niż 2 m. ze względu na trudność dostępu w szerszych spiralach)

Jak stworzyć spirale ziołowa?

Usypujemy kopiec o średnicy 1,5 do 2 metrów a wysoki na około metr. Na początku odkładamy górną, 20 cm warstwę gleby, żeby nie marnować bogatej w próchnicę warstwy. Następnie z dostępnych nam materiałów usypujemy większa cześć kopca. Podlewamy Można użyć ubogiej ziemi, piasku, gruzu.
W środek naszej spirali ziołowej możemy włożyć plastikową rurę. Rura ta może być podłączona do węża ogrodowego w razie potrzeby, dzięki temu będziemy mieć jeszcze mniej pracy -nie będziemy musieli dźwigać konewki:)Spirala ziołowa z zainstalowaną rurą do podlewania. Przekrój poprzeczny
Od podstawy zaczynamy wytwarzać w górę rodzaj „podjazdu”, im wyżej tym bardziej do środka zawija nasza spirala.

Z reguły gleba w której rosną zioła nie powinna być bardzo żyzna. Zazwyczaj zioła rosną wtedy wolniej, ale :
• zawierają więcej substancji leczniczych
• mają intensywniejszy smak
W razie potrzeby można bardziej wymagające zioła umieścić w doniczce z bardziej żyzną glebą.

Tekst pochodzi z książki "Ogród bez chemii".Członkowie grupy Anastazja.org stworzyli napisy do jednego z filmów o spirali ziołowej. Przedstawiony w nim jest alternatywny sposób na jej wybudowanie.

A Ty co o tym myślisz?

5 komentarzy:

 1. w kwestii gospodarowania wodą warto wykorzystać różdżkę lub wahadło i palikami wytyczyć przebieg swale.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytanko: gdzie jest Pn-Pd? Chodzi o cień który pada na rośliny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mógłbyś bosastopo opisać, jak by to miało pomóc, bo nie wiem?

  Swale trzeba kopać w poprzek stoku, bo jak nie to będą działały jak rów odwadniający - woda będzie podążać w najniższe miejsce. Tym szybciej im bardziej kat między spadkiem terenu a swalem będzie odbiegał od kąta 90 stopni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapomniałem dodać, już edytuję posta, coby dalej ludzi w zamieszanie nie wprowadzać:)

  Północ jest na górze rysunku, zatem południe jest na dole :D

  OdpowiedzUsuń
 5. W ramach oszczędności przestrzeni spiralę ziołową można zbudować na piwniczce ziemnej.

  OdpowiedzUsuń