piątek, 1 stycznia 2010

Dlaczego teren pagórkowaty nie jest wadą według permakultury?


Zdjęcie przedstawia "idealne" usytuowanie poszczególnych elementów na stoku wg zasad permakultury.


Na jednym ze swoich blogów Krzysztof Lis opisał, jak jego szwagier - rolnik skrytykował zakup pewnej działki. Oto cytat:

"Generalnie gdy szwagier pierwszy raz usłyszał o działce (że ponad 8 ha za ok. 200 000), stwierdził, że warto ją kupić. Dziś, gdy dowiedział się, że ziemi nadającej się do łatwej uprawy jest tam niewielka część (o ile dobrze kojarzę, ok. 2-3 ha), stwierdził, że ma to mniejszy sens. Faktycznie, cała reszta działki nie zarobi na siebie w klasyczny sposób, trzeba byłoby wymyślić coś zupełnie innego."

Domyślam się,(po zdjęciach z innych postów na tamtym blogu), że chodziło o to, że teren jest górzysty, nierówny i w niektórych miejscach bagienny. Powszechnie uważa się, że tego typu tereny są mniej produktywne z rolniczego punktu widzenia.

Chciałbym przedstawić permakulturowe podejście do tego zagadnienia.
Spadek terenu jest potencjalnie ogromnym atutem, gdyż niesie ze sobą duże możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o :
1.Przemieszczanie wody za pomocą grawitacji. Wodę można wykorzystać do irygacji (bez użycia pompy)
2.Częściowo można również ochronić się przed przymrozkami.
3.Jeśli posiada się całe wzniesienie, to mamy dostęp do różnych mikroklimatów co daje nam możliwość uprawy większości roślin możliwych do uprawy w Polsce (a nawet więcej:) Przykładowo ciepłe, słoneczne południowe zbocze możne być wykorzystane do uprawy winorośli a zimne, ciemne i wilgotniejsze północne do uprawy żeń szenia. Na górze zbocza południowego jest sucho i słonecznie u podnóża wilgotno i słonecznie.
4. Spadek terenu w systemach agroleśniczych nie jest przeszkodą, gdyż drzewa z czasem stworzą żyzną glebę i zatrzymają erozję wodną.

Stoki dają również następujące korzyści osobom na nich osiedlających się:
A.Wyższe partie zazwyczaj są bardziej wietrzne niż niże położone miejsca, są zatem lepszymi miejscami do postawienia turbin wiatrowych.
B.W rejonach w których występują powodzie osoba będąca wyżej na stoku może sprawić, że powódź nie dotknie jej domu.
C.Cena "nierównego" terenu jest z reguły dużo niższa niż terenu nadającego się dla konwencjonalnego rolnictwa.

Bagna są również potencjalnie bardzo produktywne - od kotewki wodnej, żurawiny, do bardziej konkretnych rzeczy jak kaczki i nutrie. Bagna należą do najbardziej produktywnych ekosystemów na ziemi. Niestety w naszym kręgu kulturowym nie jest zbytnio rozwinięta uprawa roślin wodnych. Jedna z książek, które przygotowuję dotyczyć będzie właśnie uprawy jadalnych (czy możne użytkowych) roślin bagienno - wodnych. Również bagna są bardzo tanie w porównaniu z żyzną ziemią rolniczą, gdyż uważane są za nieużytki.

Zdjęcie pochodzi z książki "The Earth Care Manual: A Permaculture Handbook for Britain and Other Temperate Countries" Patrick Whitefield

6 komentarzy:

 1. Pisze Pan że tworzy różne książki o permakulturze. Gdzie takowe można nabyć, lub kiedy można będzie? Chetnie poszerzyłbym swoją wiedze z zakresu permakultury z książek ciekawych, z praktycznymi poradami i rozwiązaniami, w realnej cenie.

  Zainteresowany

  OdpowiedzUsuń
 2. W chwili obecnej książki o permakulturze w j. polskim jeszcze nie ma. Jeśli jest Pan zainteresowany, to mogę stworzyć listę angielskich książek, które czytałem lub posiadam.

  Są również pozycje po czesku, niemiecku, hiszpańsku, chyba po francusku.

  Ceny niestety są wysokie - taki "Permaculture Design Manual" Billa Mollisona kosztował mnie około 300 zł. Warty jednak jest tych pieniędzy.

  Moja jedyna publikacja dostępne w chwili obecnej to "Zlikwiduj drzewo, czyli jak pozbyć się drzewa, którego urzędnicy nie pozwalają Ci wyciąć." Cena około 37zł (zależy od kursu dolara)

  Wkrótce, myślę że to kwestia kilku - kilkunastu dni pojawi się mój pierwszy ebook - "Ogród bez Chemii". Cena około 24zł (jeszcze nie ustalona do końca)

  W chwili obecnej piszę książkę nt:
  -leśnych ogrodów
  -wstęp do permakultury
  -35 roślin użytkowych do cienia
  -(jeszcze nie ustalona liczba) roślin użytkowych/jadalnych do stawu/bagna.

  Dość szybko również stworzę zapis bloga w formie ebooka - to będzie pozycja dostępna za darmo.

  Na pewno stworzę posta o tym ,że są dostępne moje nowe książki, oraz będzie w prawym górnym roku strony stały link do księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ten ebook z bloga jest jeszcze aktualny?
  W zasadzie jestem w trakcie robienia czegoś takiego i szkoda by było mojej pracy skoro już coś takiego istnieje ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę:

  http://www.scribd.com/doc/39062611/Zapiski-Permakulturnika-Do-2010-10-10

  OdpowiedzUsuń
 5. Dodam jeszcze, że jeśli chcesz ją ściągnąć to trzeba się zarejestrować na Scribd'zie, co polecam wszystkim (nawet tym, którzy nie potrzebują ściągnąć tego ebooka).

  OdpowiedzUsuń
 6. Wielkie dzięki! Przyda mi się jak nie będzie neta. Problem z tym jest taki że posty są poukładane wg dat a nie tematycznie :(

  OdpowiedzUsuń