wtorek, 19 stycznia 2010

Droga jako struktura przeciwdzałająca erozji, pożarom, suszy i powodzi


Kliknij na rysunek, żeby powiększyć.

Czy droga może pełnić wszystkie ww funkcje? Może, jeśli zaprojektuje się ją w odpowiedni sposób wykorzystując zasady projektowania Keyline.

W projektowaniu Keyline i permakulturze dąży się do tego, by wodę przechwycić w możliwie najwyższym miejscu. Dlaczego?
Ponieważ im wyżej jest woda tym większą energią potencjalną dysponujemy. Obrazowo można to przedstawić w ten sposób:
Jeśli mamy 5 kg młotek 2mm nad czyjąś głową i go upuścimy, to osobie prawdopodobnie nic się nie stanie - młotek jest nisko, więc zawiera w sobie mało energii potencjalnej. W czasie spadania energia potencjalna zmienia się w energię kinetyczną, czyli przekładając na chłopo-robotniczy:) rozum młotek nie zdążył nabrać szybkości, czyli nic lub prawie nic głowie nie zrobi.
Teraz jeśli 5kg młotek znajduje się 20 metrów nad czyjąś głową i upuścimy go to energia potencjalna, (której młotek umieszczony wysoko posiada sporo) zacznie się zmieniać w energię kinetyczną. Z głowy zatem zostanie mokra plama*
*Nie róbcie tego doświadczenia w domu :)

Podobnie jest z wodą, im wyżej jest ona magazynowana, tym większą energię potencjalną ona posiada i tym więcej możemy z nią zrobić bez użycia zewnętrznego źródła energii.

Zatem jeśli umieścimy tamę lub staw nisko, to będziemy musieli używać do transportu wody pomp. Czy to elektrycznych, czy wiatrowych to już kwestia wtórna - koszta zwiększą się i tak. Dochodzi do tego dodatkowy element, który może zawieść w czasie gdy będziemy go potrzebować (np. pożar).

Jeśli na naszej posesji mamy wodę "wysoko" to możemy ją użyć do tego by nawadniać pola, lasy, pastwiska, sady w celu poprawy produktywności. O tym jak ważna jest woda nie trzeba chyba nikomu mówić...

Wodę ze stawu, czy tamy możemy wykorzystać również, w czasie pożaru - po prostu bardzo silnie nawadniamy teren podatny na pożar. Nawet jeśli nie zatrzymamy ognia całkowicie, to rośliny pobiorą maksymalnie dużo wody, dzięki czemu zwiększy się jej procentowa zawartość w liściach, łodygach. Parująca (z liści i łodyg) woda obniży temperaturę pożaru, zatem istnieje możliwość, że w np. lesie temperatura pożaru nie będzie na tyle wysoka, że dojdzie do pożaru koron drzew. Dodatkowo, ta niższa temperatura znacznie utrudni postęp pożaru i da dodatkowy czas straży pożarnej lub dodatkowe minuty na ucieczkę.

Odpowiednio zaprojektowana droga zmniejsza również erozję wodną - spowalnia spływ wody po powierzchni, co przekłada się również na zapobieganie utracie żyzności gleby.

Jako, że mniej wody spływa od razu, a duża cześć jest magazynowana, to zmniejsza się zagrożenie powodziowe.

Droga musi mieć mały spadek oraz powinna mieć kanał, którym będzie płynęła woda do stawu. Umiejscowienie stawu jest kompromisem miedzy potencjalną "zlewnią" stawu" - im wyżej tym mniejsza ilość wody będzie spływać do stawu. Jednak tym większą pracę może wykonać woda z danego stawu bez potrzeby dodatkowego źródła energii. Najlepiej jest stworzyć kilka mniejszych jak jeden duży.

W takim stawie można oczywiście coś hodować a światło, które odbija się od lustra wody wykorzystać do uprawy roślin ciepłolubnych, lub dogrzania i doświetlenia domu. Pożary nie zdarzają się często, ale się zdarzają. Wtedy można wykorzystać wodę ze stawu do ratowania dobytku. W końcu nie czas żałować ryb, gdy płoną ludzie i lasy.

Jak zapewne stali czytelnicy już zauważyli, to permakultura to nie jest jakaś fizyka jądrowa. W projektowaniu permakulturowym wykorzystuje się proste zasady fizyki i ekologii w celu stworzenia produktywnych, bezpiecznych i trwałych siedlisk ludzkich.

P.S. Obiecuję, że kiedyś nauczę się stosować inne programy do tworzenia "grafiki" niż paint ;) Znacie może jakieś darmowe i dobre programy, takie żeby nie były zbyt skomplikowane? Po prostu odpowiednie:)


A co Ty o tym myślisz? Jest to rozsądne?

4 komentarze:

 1. GIMP do rastrowej (np. obróbki zdjęć) i InkScape do wektorowej (np. rysunki i schemaciki). Oba darmowe. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten drugi już się instaluje, dzieki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na Windowsa dobry i darmowy jest Paint.NET, program ma najczęściej używane funkcje z Photoshopa. Jak dobrze się poszuka na forum przy oficjalnej stronie programu to można znaleźć spolszczenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, mam już obydwa programy.

  OdpowiedzUsuń