niedziela, 31 stycznia 2010

Jak ochładzać latem szklarnię/dom bez używania prądu?By pokrzepić Czytelników w ten zimny dzień chciałbym odejść na chwilę od problemu tego, jak ogrzać dom/siebie/szklarnię/zwierzęta. W tym poście skupię się na problemie, który dopiero będzie nas czekał za kilka miesięcy, a który pewnie w tej chwili większość z nas chciałaby mieć.

Chodzi o nadmiar ciepła, zwłaszcza w szklarni.

Rysunek przedstawia szklarnię, która ma zainstalowany jeden, dodatkowy mały element. Tym elementem jest czarny kominek z małym "daszkiem". Czemu on służy?
Do tego by to zrozumieć trzeba przypomnieć sobie/poznać;) jedną z zasad fizyki.
Zasada ta głosi, że ciepłe gazy są lżejsze niż te zimniejsze.

To dość oczywiste - na tej zasadzie opiera się działanie balonów oraz kominów. W tych drugich różnica temperatur sprawia, że ciepłe, zużyte, bogate w CO2 powietrze idzie do góry. Nieszczelnościami w domu, lub szybem wentylacyjnym natomiast napływa nowe, (zwykle zimne i świeże powietrze). Taki sposób wentylacji jest swoją drogą bardzo niewydajny - traci się dużo ciepła w ten sposób.

Nasz czarny kominek również działa na tej samej zasadzie. Jako, że jest czarny, szybko się nagrzewa. Gdy materiał z którego jest zrobiony się nagrzeje, to zaczyna ogrzewać powietrze w kominku. Ciepłe powietrze jak już wiemy;) jest lżejsze niż to cięższe. Zatem to lżejsze, cieplejsze powietrze unosi się do góry. W kominku wytwarza się podciśnienie, więc z dołu kominka zasysane jest powietrze. Po czasie w całej szklarni wytwarza się podciśnienie i szklarnia musi zassać świeże, zimniejsze powietrze z zewnątrz.

Można również zbudować wydajniejszą wersję - z użyciem rury biegnącej pod ziemią. Wtedy ziemia będzie ochładzać powietrze wchodzące do szklarni. Minusem tego rozwiązania jest to, że owady zapylające nie będą w stanie w ten sposób wlecieć do szklarni, ewentualnie ich praca będzie znacznie utrudniona. Trzeba o tym pamiętać.


Co ciekawe, to fakt, że sam w sobie system ten ma wbudowane sprzężenie zwrotne. Im bardziej słoneczna pogoda, tym bardziej nagrzewa się kominek, a co za tym idzie tym intensywniej wentylowana jest szklarnia.

System ten należy tak skonstruować, by można go było "wyłączyć" w zimie, na jesień czy na wiosnę.

Widziałem również systemy, w których wykorzystuje się tą zasadę do trzymania w chłodzie warzyw i owoców.

A Ty co o tym myślisz? Przydatne to, czy nie?

9 komentarzy:

 1. Ogrodnicy stosują w szklarniach najczęściej automatyczne zasłony , bądź domowy sposób to bielenie szyb ( u chryzantem skracanie dnia pobudza do kwitnienia na Wszystkich Świętych . Ponieważ nie zamierzam budować szklarni ograniczyłem się tylko do cieniowania domu od strony wschodniej i południowej sadząc drzewa zrzucające liście na zimę . Tym sposobem mam w lecie naturalną klimatyzację na południowym stoku , a w zimie solidne naturalne grzanie .
  Polecam do sadzenia brzozy , ich faktura daje prześwit nie ograniczając całkowicie widoków - najlepsza odmiana to Lacinata , o nitkowatych , powcinanych liściach . Inny wybór to metasekwoje , modrzewie . U mnie są brzozy i modrzew , ponieważ metasekwoja wymaga więcej wilgoci , ale pięknie się przebarwia , podobnie jak cypryśnik błotny przed zrzuceniem liści .
  Ładnie prezentuje się też lipa Henry'ego , świeże liście od spodu srebrno -omszone , z wierzchu nieco purpurowe ,z długimi nitkami , później zielenieje .
  http://forum.garten-pur.de/attachments/Tilia_henryana_Austrieb.jpg
  Do poprawy powietrza wokół domu polecam sadzenie jałowca pospolitego - dowolną odmianę , lawendę ( podobno odstrasza komary i działa kojąco na układ nerwowy , także później ścięta do domu )oraz sosny . Do naturalnego odkażania gleby można posadzić aksamitkę . Natomiast żeby zmniejszyć wahania temperaturowo - wodne gleby oprócz ściółkowania
  można dorzucić rozdrobniony styropian - w upały ziemia się tak nie nagrzewa i nie wysycha , a w zimie korzenie , cebule i bulwy tak nie przemarzają .
  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł z drzewami jest rzeczywiście dobry. Co do bielenia szyb w szklarni - w ten sposób ogranicza się również dopływ światła, więc rośliny w jakimś stopniu słabiej rosną. W następnym okresie tzn jesień - wiosny chcemy w naszej szklarni więcej światła. Co wtedy musimy zrobić? Czyścić każdą szybę? To bardzo dużo czasu by zabrało. Dlatego uważam, że bielenie szyb jest kiepskim pomysłem, dającym rozwiązanie jednego problemu, ale przy okazji znacznie zmniejszającym potencjał szklarni.

  Automatyczne zasłony to ciekawy pomysł. Można je wykorzystać również do zabezpieczania szklarni przed utratą ciepła zimą.

  Czy działanie styropianu sprowadza się do tego, że jest biały i odbija promienie słoneczne?

  OdpowiedzUsuń
 3. A dodawanie styropianu do gleby to takie permakulturowe i ekologiczne jest?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam na odpowiedź, żebym mógł ocenić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Styropian stosuje wielu ogrodników , jest też polecany w książce Edgara Gugenhana 777 rad z ogrodnictwa . Zalecana ilość to 1-2 m3 na 100 m2 rozprowadzone w możliwie najmniej wietrzny dzień .
  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli działanie styropianu, to głównie odbijanie promieni słonecznych i sprawianie, że gleba jest "lżejsza"?

  OdpowiedzUsuń
 7. Styropian jest mieszany z ziemią kompostową , bądź rozrzucany po ziemi . Biały jest tylko kilka dni , kiedy jest czysty . Deszcz , podlewanie , prace ziemne to szybko usuwają .
  Cedric

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest fajny film o budowaniu domu okrągłego w kształcie kopuły wykonanego z ziemi. Eko kopuła na stronie www.vismaya-maitreya.pl/news z instrukcja budowania. Czyniłem próby z turbiną Pawlaka o konstrukcji pionowej jako wiatrak.Udane. Pomimo, ze mieszkam w dołku ale skarpa ,utwardzony plac kostką i sadzawka powodują zawirowania powietrza dla wiatraka.

  OdpowiedzUsuń